Jazyk
Nejčastější a nejoblíbenější piercing, který se hojí velmi rychle. Obvykle je šperk umístěn do středu jazyka, vertikálně. Toto ovšem není podmínkou. Můžeme jej umístit i mimo centrum, např. po obou stranách. Dalším případem je i horizontální piercing jazyka.Za příbuzný můžeme považovat i piercing uzdičky jazyka, viz. uzdička jazyka, uzdička.
Aplikace
Jazyk můžeme propichovat jak od spoda nahoru, tak i naopak. Záleží na osobních preferencích piercera. Po propíchnutí jazyk obvykle hodně nateče. Tento otok může přetrvávat i několik dní i třeba týden. První dny mohou být pro někoho nepříjemné a i dost bolestivé.
Péče
Kompletní zahojení trvá zhruba měsíc. A v této době je dobré věnovat zvýšenou péči ústní hygieně, např, používat po každém jídle ústní vodu. Otok zmírníme ledováním, takže je dobré cucat led. Led může být z obyčejné vody a nebo heřmánkový odvar, zmrzlinu moc nedoporučujeme.
Pro samotnou aplikaci je velmi důležité z důvodu pozdějšího otoku jazyka zvolit dostatečně dlouhý šperk, až o půlku delší než je tloušťka jazyka. Také je důležité kontrolovat spodní kuličku, aby vám při hojení nezarostla dovnitř. Stačí kontrolovat kuličku při ranní a večerní hygieně.
Rizika
Existují 2 důvody, které by vás mohly odradit. Prvním důvodem jsou dvě cévy, které vedou krev na spodní straně jazyka. Někdy se jim dá vyhnout, ale v některých vzácných případech ne. Druhou věcí je uzdička na spodní straně jazyka. Je-li příliš blízko zubům a příliš úzká, nebudeš schopný vypláznout jazyk a piercing tě bude nepříjemně tlačit. Ale s tímto si už také umíme poradit, stačí si nechat uzdičku odstranit a po zhojení místa odstřihu, můžeme šperk aplikovat. Toto místo sebou nenese žádné riziko nemoci spojené s piercingem, např rakovinu. Pouze přináší jisté nebezpečí pro vaše zuby. Kovové kuličky nejsou nijak zvlášť příjemné pro zubní sklovinu. Toto nebezpečí můžeme eliminovat kratším šperkem a i výběrem plastových kuliček namísto kovových.
Doba hojení
4 týdny
Doporučený šperk
Venomy
Název pro párový piercing. Je umístěn na obou stranách jazyka a nenachází se
ve středu. Píchá se najednou, je potřeba počítat s velkým otokem a bolestmi. Používá se pro aplikaci velmi dlouhý šperk.
Doba hojení
4 týdny
Doporučený šperk
Piercing špičky jazyka
Piercing okraje špičky jazyka. Obvykle se pro tento typ používají kroužky. Piercing není ale nikterak praktický, neboť právě díky blízkosti zubů, způsobuje velkou újmu pro zubní sklovinu.
Doba hojení:
4 týdny
Doporučený šperk
Horizontální piercing jazyka
Piercing umístěný horizontálně v jazyce, ve směru od ucha k uchu. Je vhodnější jej umístit spíše ke špičce jazyka, aby vám šperk neznemožnil mluvení či jezení. Samotné místo záleží na zkušenostech a znalostech piercera. Ale je dobré vědět, že do části, která se při mluveni ohýbá se piercing zásadně neumisťuje.
Ne každý jazyk je anatomicky vhodný pro tento typ piercingu.Piercing je poměrně bolestivý, aplikuje se totiž přez celou šířku jazyka. Je nutné zvolit poměrně dlouhý šperk z důvodu otoku. Nejvhodnějším materiálem je bioplast, teflon, protože je pružný a následné zkrácení šperku po zhojení je jednodušší. Nemusíte vyměňovat celý šperk, stačí pouze odstranit přebývající délku náušnice.
Rizika
Nutno počítat s delší dobou hojení, která se může dramaticky prodloužit v důsledku nevhodného šperku či umístění. Šperk může překážet při mluvení, ničit zubní sklovinu a překázet v puse podstatně více než klasický piercing jazyka, neboť zuby víceméně kopírují okraj jazyka a byt malé kuličky na konci šperků mohou být značně na obtíž.
Doba hojení:
2-5 měsíců
Doporučený šperk:
bioplastový barbell