Kroužek

Z PainArtWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jeden ze základních typů piercingových šperků. Kroužek je uzavřen kuličkou, která má z obou stran malé důlky, do kterých konce kroužku zapadnou. Pro manipulaci s kroužky (speciálně od 2,4mm výše) jsou často nezbytné tzv. kontrakleště také zvané segrovky. Využití kroužků je podobné jako u podkov, obvykle se používají pro následující piercingy: lalůček, tragus, obočí, septum, nos a jeho okolí, ret, bradavky, pupek, horizontal hood, stydké pysky, fourchette, Prince Albert, dydoe, scrotal, předkožka, piercingy všech uzdiček (uzdička, frenum). Díky svému tvaru bývají také používány pro roztahování piercingů mezi 1 a 5mm. Kroužky je možné díky jejich tvaru použít pro orbital piercingy. Pokud se kroužek zdá být celistvý (bez kuličky – uzavřený), jedná se o tzv. segment.

Typy

Mimo základní design,lze pod označením kroužek rozumět i následující varianty šperku.

Segment

Kroužek fungující na podobném principu jako CBR, místo kuličky je uzavřen chybějícím segmentem kruhu, který má podobně jako kulička v kroužku v sobě malé důlky.

Kruhy s kuličkovým uzávěrem (smooth rings)

Vzhledem k náročnosti zapínání tlustších kruhů, byl vyvinut tento typ zapínání. V kuličce jsou na protilehlých stranách umístěny kuličkové zapínací mechanismy, které celý proces zapínaní zjednodušují. Na jednu stranu sice umožňuje zapínat tlustší kruhy bez použití kleští, na druhou stranu se z tohoto typu šperku snadno ztrácejí kuličky.

Masivní kruhy se šroubovací kuličkou

V některých případech je požadován tlustý kruh s velmi malým vnitřním průměrem a tak velkou koulí, že by standardní způsob zapínání nebyl možný. Pro tyto případy se používá tento typ kruhů, kde je kulička přišroubována na závitu a celý šperk funguje na podobném principu jako podkova.

Rozměry

Vyrábí se v nejširší škále rozměrů. Obvykle uváděné rozměry jsou:

  • tloušťka drátu (1,0mm, 1,2mm, 1,6mm, 1,8mm, 2,0mm, 2,4mm, 3,2mm, 4,0mm, 5,0mm, 6,0mm, 7,0mm, 8,0mm, 10,0mm)
  • vnitřní průměr kruhu (obvykle 7-15mm, méně často i více než 30mm)
  • velikost kuličky (obvykle 3-8mm)

Materiály

ocel (kroužky z oceli tlustší než 4mm bývají obvykle dost těžké a mají za následek vytahané piercingy), titan, akryláty(speciálně u tlustších kruhů)

Koncovky

kuličky

Další názvy

CBR - Captive ball ring/Captive bead ring, BCR - Ball closure ring, Kroužek s kuličkou

Odkazy

podkova, segment (viz výše)