Péče o jazyk

Z PainArtWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jazyk po propíchnutí oteče během cca 24 hodin, otok zůstává maximální obvykle další 2 dny, pak se jazyk začne pomalu vracet do původní podoby. K téměř úplnému opadnutí otoku dojde po cca 1 týdnu, kdy je již možné šperk vyměnit za kratší, doporučujeme jej však ale vyměnit nejdříve po 14 dnech, kdy je piercing již lépe zahojen a při výměně tudíž nedojde k jeho podráždění, které by mohlo vést k dalšímu otoku.

Otok

Pro jazyk platí více než pro ostatní piercingy nutnost okolí vpichu včas a dostatečně zchladit, a to jak v létě, tak i v zimě (přece jen v zavřených ústech je stále stejně teplo, ať je venku třicet nad nulou, nebo třicet pod nulou). To, jak budete jazyk chladit, se přímo úměrně odrazí na tom, jak moc vám oteče a bude znesnadňovat a znepříjemňovat jídlo a mluvení. Ideální je v tomto případě nanuk (preferujte vodovou zmrzlinu před smetanovou), kostka ledu do úst nebo vyplachovat pusu ledovou vodou nebo eventuelně strčit jazyk pod odtočenou ledovou vodu z kohoutku. Některé z těcho metod (hlavně ta kostka ledu) mohou být až nepříjemně chladivé a mohou způspbit nachlazení, takže všecho s mírou. Míru otoku můžete zmírnit i tím, že si dáte na spaní více polštářů, aby se jazyk dostal nad úroveň srdce.

Čištění

Piercing v jazyku je vhodné několikrát denně ústa vyplachovat kloktadlem – v lékárně lze zakoupit účinné dezinfekční ústní vody (např. Listerine, Corsodyl, Tantum Verde), které jsou vhodnější, než běžné zubní ústní vody prodávané v drogériích, preferovány jsou ty které nejsou založeny na alkoholové bázy. Jako náhražku lze použít vodní roztok kuchyňské soli (NaCl), přibližně v poměru 1/2 čajové lžičky soli na 2dl vody. Důležité je čistit si pravidelně zuby, potažmo i hřbet jazyka – povlak hromadící se na zubech obsahuje množství bakterií, které mohou prodlužovat hojení piercingu.

Strava

Jíst můžete v podstatě tak, jak vám to oteklý jazyk, respektive bolest v něm dovolí, pro první dny po piercingu doporučujeme kašovitou stravu. Dobré je vždy po jídle vypláchnout ústa vodou (tak, aby zmizely hrubé nečistoty) a pak některým z výše zmíněných prostředků.

Kouření

Po propíchnutí nekuřte nejlépe alespoň 8 hodin a v následujících 2 týdnech se pokuste kouření minimalizovat (čím víc budete kouřit, tím déle se bude piercing hojit). První dny po piercingu se snažte vyhnout pití ze společné nádoby, protože čerstvá rána může sloužit ke snadnějšímu přenosu nemocí. Po každé cigaretě si vypláchněte ústa ústní vodu, abyste minimalizovali riziko znečištění piercingu škodlivými látkami obsaženými v tabákových výrobcích .

Hraní si s piercingem, vytahování piericngu mezi zuby apod.

Minimálně 1 měsíc doporučujeme tuto a podobné aktivity omezit, protože čerstvá tkáň v okolí piercingu je jemná a velmi snadno se poškodí a zároveň je u nezahojeného piercingu riziko „zatažení“ spodní kuličky do jazyka. U zahojeného piercingu se tato rizika téměř vytrácí, na rozdíl od rizika poškození zubní skloviny kovovým šperkem (proto doporučujeme plastové kuličky).