Péče o mikrodermál

Z PainArtWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Po aplikaci šperku [[mikrodermal piercing|mikrodermál] většinou vůbec nebolí, maximálně může být v místě po několik hodin cítit tlak a dermál je citlivý jen na dotek (ale určitě se ho nedotýkejte neumytýma rukama). První týden po aplikaci doporučujeme dermál neustále přelepovat (tak aby přes zakončení šperku byl přeložen gáz či jiná nepřilnavá vrstva, zabraňující přilepení k vlastnímu šperku), díky tomu se vyvarujeme možnému zanesení nečistot či infekce. Poté co se otvor, kterým byl dermál vložen, stáhne okolo šperku, je již riziko zanesení infekce výrazně nižší a šperk již není nutné přelepovat. Doporučujeme tak však činit, plánujete-li např návštěvu výrazně zakouřených či znečištěných prostor (koncert, dílna atd.) či akcí, kde hrozí že by vám za dermál mohl někdo zachytit či do něj udeřit (např. kolektivní sporty, koncerty atd.) Sport omezovat kvůli MD nemusíte, není li zrovna umístěn v místě které by bylo kvůli sportu vystaveno nadměrnému pohybu nebo by hrozilo zatržení. V tomto případě doporučujeme nechat mikrodermál alespoň měsíc zahojit a/nebo jej následně přelepovat. Do uplného zahojení dermálu (tzn. než se zapouzdří i celá vnitřní část šperku), které trvá cca 2 měsíce důrazně doporučujeme nekoupat se v bazénu a už vůbec ne venkovních vodních plochách a i doma raději použít sprchu než vanu. Voda je ideální medium pro šíření mikroorganismů a ty by se s největší pravděpodobností dostali i k patě dermálu. Stejně tak by se tam mohou dostat a způsobit komplikace i chemické látky jako např. spreje na vlasy, částice make-upu atd. Proto raději na péči nedoporučujeme používání antibakteriálního mýdla či jej používat s tímto vědomím.

Možná rizika při hojení

Infekce

Stejně jako u ostatních piercingů je jedním z možných rizik zanesení infekce. S ohledem na způsob aplikace je k tomuto riziku mikrodermál nejnáchynější cca první týden po aplikaci, dokud se otvor, kterým se mirkrodermál vpravoval do těla nestáhne okolo šperku. I proto doporučujeme mikrodermál první týden krýt náplastí. Poté již není místo k vniknutí nečistot tolik náchylné, do úplného zhojení (cca 2 měsíce) doporučujeme zvýšenou opatrnost, např. aby se do místa aplikace nezanesly částečky makeupu a dalších kosmetických přípravků (např. lak na vlasy, parfémy atd.). Do úplného zahojené je také doporučujeme se pouze sprchovat, koupel popř. návštěva bazénu může vést ke snadnémů vniknutí nečistot do rány. Při zanesení infekce do demálu je okolí vpichu zarudlé, může být citlivé na dotek a z pod dermálu může vytékat větší či menší množství hnisu. Piercingový kanálek (nově vytvořená tkáň v okolí šperku) je u dermálu na rozdíl od klasického piercingu uzavřený a neprůchozí a není tak možné jej v případě problému propláchnout. Látky na potlačení infekce (např. pedoxid) proto aplikujeme na místo zevně.

Otok

Zanícení piercingu může být doprovázeno i otokem. Může dojít k tomu, že vrchní část šperku (placka, kulička) je zatlačována otokem dovnitř kůže, čímž dochází k dalšímu dráždění. V tomto případě je nutné vršek šperku odšroubovat, zánět vyléčit a po zklidnění místa jej vrátit zpět. Pokud očekáváme, že místo aplikace může reagovat otokem již po aplikaci (např. při umístění mikrodermálu na hlavu) , je vhodné použít rovnou místo vršku šperku hojítko(healing cup). Hojítko (healing cup) je měnitelná vrchní část šperku, která má stejnou tloušťku a jeho využití je v dočasném prodloužení šperku, aby v případě otoku nedocházelo k vytlačování šperku ven v důsledku tlaku na placku či kuličku na jeho zakončení.

Vyloučení mikrodermálu tělem

Z různých důvodů může tělo dermál vyloučit. Toto riziko je výrazně menší než u surface piercingů, je však vyšší než u piercingů klasických (jelikož jsou mikrodermály novou technikou, nejsou dostupné relevantní statistiky,náš orientační odhad je cca 20 procent).