Péče o surface

Z PainArtWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Je třeba uvědomit si, že surfík potřebuje hodně času na hojení (3-12 měsíců) záleží na místě (dolní hranice u horiz. obočí, tváře, vyšší u MZKZ, zátylku, viz surface piercing) a délce propichu, hojivosti, typu kůže.

Čištění

U piercera

Surface piercing je náročný na hojení a je proto nutné se o nej pečlivě a správně starat. Vhodné je také docházet po dobu průběhu hojení za piercerem nejen na posupné zkracování šperku, ale také na čištění, neboť usazeniny uvnitř piercingového kanálku mohou vést po nějakém čase k razantnímu zhoršení stavu piercingu a mohou vést až k jeho vyloučení z těla. I po zahojení je pak dobré podle potřeby mýt piercing antibakteriálním mýdlem. Pokud máte se surface piercingem problém či pochybnost, zda-li je vše jak má být, kontaktujte svého piercera co nejdříve. Čím dříve se bude možný problém řešit, tím to bude jednodušší a s lepším výsledkem !

Doma

Pro čištění je dobré zvolit antibakteriální mýdlo např. Protex (1x denně), není agresivní a nepřesouší tak jako dezinfekce. Je jen potřeba mýdlo důkladně smýt! Na urychlení procesu hojení – slaná voda -v poměru- špetka soli na 5cl (panáka) vody. Sůl stačí dát jen malé množství, jinak by stejně jako dezinfekce apod. přesušovala až rozežírala nedohojenou tkáň. Většinou stačí stroupky (- bílé až nažloutlé barvy, bílé krvinky co tělo odplavuje při hojení.) očistit 2-3 denně. Na šperk, ani ránu nešahejte a stroupky neodlupujte. Vždycky je lepší je nejdřív odmočit. Na zklidňující obklady (když je kůže v okolí vpichu zarudlá, nebo přesušená) je dobrý heřmánek připravený jako čaj nebo odvar.

Klidový režim

Doporučuje se minimálně 2 měsíce (resp. do zahojení) nenavštěvovat bazény, koupaliště, řeky, jezera, sauny a pod., solarium - se dá po 14 dnech, ale ozdobenou část těla je nutno přelepit!!! Pro sportovně aktivní doporučujeme zvolit období tréningového klidu! A je důležité podotknout, že i tato doba ( 2 měsíce ) se může prodloužit.

Období vhodné pro aplikaci

Nejlepší roční období na zkrášlování se surfem je podzim i zima. Jaro taky ujde, ale když už se blíží léto, aplikaci surfu rozhodně nedoporučujeme, protože teplo tzn. přímé sluníčko, pot, prach jsou velkým nepřítelem pro piercingy všeobecně, natož pro surfy. Tkáň okolo propichu je dlouho jemná a neodolná a těžko se dokáže vyrovnat s takovým náporem, jaký mu zaručí i již zmiňovaná voda, která k létu neoddělitelně patří.

Nevhodná péče

Na hojení Nedoporučujeme – Framykoin, peroxid vodíku, líh (i méně než časté používání vede k opětovnému poškození nově zhojené tkáně). Přípravky jako je TeaTree Oil, Septonex, Jodisol apod. nedoporučujeme, ale jsou lidé, kteří je na hojení používají a nemají s tím problémy (jen je třeba se vyhnout příliš silné koncentraci a např. TeaTree Oil ředit) a v případě sebemenších problémů zkontaktovat piercera, případně prostředek vysadit. Když se ale s piercerem poradíte, nic tím určitě nezkazíte :) Pozn. Jodisol, je dobré používat v případě tvoření bouliček v okolí vpichu, ale raději až po konzultaci s piercerem. Betadine je jemnější a pro čerstvou ránu přijatelnější než Jodisol. Pokud někomu nevadí, že dezinfekce má hnědou, na kůži hnědooranžovou barvu, tak klidně betadine (dezinfekci ne mastičku) používejte i při hojení.