Propíchnutí

Z PainArtWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Propíchnutí pomocí jehly, nebo-li piercing jehlou. Jedná se o klasickou, nejčistší cestu. Piercing je proveden jednorázovou intravenózní kanylou nebo jehlou a šperk je do těla protažen pomocí této jehly. Všechny nástroje, šperky a pomůcky jsou buď jednorázově baleny, nebo vysterilizovány.

Kanyla

Jednorázové jehly tzv. kanyly mají na sobě ješte tzv. kanylu. Kanyla je plastový obal, který může být v těle aniž by znemožňoval pohyb, ohyb ruky. Po propichu je možno jehlu vytáhnout, ale kanyla zůstává stále v těle. Pro snadnější manipulaci a nasazeni šperku je dobré konec s křidýlky ustřihnout a kanylou protáhnout šperk. Tato pomůcka velmi usnadňuje aplikaci a zkušený piercer může použít šperky stejně tlusté jako je sama jehla. I přesto půjde šperk do plastové bužírky vložit a protáhnout místem propichu. Stejná tloušťka jehly a šperku je výhodná v tom, že otvor po vytažení jehly a bužírky nekrvácí. Pro některá místa ale není vhodné volit stejnou tloušťku, ale spíše šperk menší, snadněji se vloží do bužírky a dále propichovaný má propich rychleji za sebou:) U jehel na víceropoužití toto není možné.


U nás používáme na aplikaci piercingu sterilní kanyly 1.3 mm, 1.7 mm, 2.1 mm.

Jehla

Jehly pro opakované použití se používají spíše za hranicemi České Republiky. Jedná se o jehly kovové. Po každé aplikaci je nutno vysterilizovat. Šperk pro aplikaci musí být vždy o něco tenčí pro snadné vložení do otvoru jehly.