Roztahování

Z PainArtWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Roztahování neboli streching. Roztahováním myslíme zvětšování zahojeného vpichu. Tato metoda vyžaduje mnohem více času, než cokoliv jiného v oblasti piercingu. Jedná se o jednoduchou metodu, kdy do otvoru vkládáme větší a větší šperky. Postupně zjistíme, že nejlepší způsob je naslouchat svému tělu. Roztahovat by se měl pouze dobře zahojený piercing. Nespěchejte, zbytečně tak narušíte zahojenou tkáň, může dojít k natržení, protržení či jinému poškození a to je nejen bolestivé, ale také je občas nezbytné vrátit se k původnímu šperku, počkat na zhojení a začít opět od začátku. Také není nutné kupovat si šperky všech potřebných velikostí. V mnohých seriózních salónech vám jistě zapůjčí potřebné šperky a vy si zakoupíte pouze ten poslední, tedy ten, na kterou velikost jste roztáhli. Také jistě doma naleznete spousty vhodných věcí, od různých víček od fixů, uzávěry od pet lahví. Můžete tedy využít jak profesionální šperky, tak cokoliv co se vám líbí a máte doma.Vždy však dbejte na to, aby materiál použitý pro roztahování nebyl zdraví škodlivý, což například výše míněná víčka od fixek obvykle nesplňují;-)


Způsoby roztahování

Vahou šperku

Znamená to, že se snažíte do otvoru dostat co nejtěžší šperk, který vlastní vahou roztahuje otvor. Obecně není závaží tím nejlepším způsobem jak roztahovat otvor, způsobuje totiž pohyb šperku a zužování pokožky na spodním okraji.


Roztahovákem

Je to asi jedna z nejběžnějších metod. Většinou se používá u ušních boltců. K roztáhnutí se používá nastroj zvaný roztahovák: jedná se o kónický, kuželovitý předmět, který se plynule z jedné strany na druhou rozšiřuje. Je vyroben z oceli, proto aby se dal sterilizovat. Rozměrově se liší, někdy se postupně rozšiřuje pouze o 1mm, tedy např. z 5mm na 6mm. Někdy je druhá strana mnohokrát větší, třeba až o 3mm.


Trvalost

Většina lidí si myslí, že mohou tkáň roztáhnout do průměru 6,5mm /2ga a ona se po vyjmutí šperku vrátí do původního stavu, pro toto, ale neexistují žádné záruky. Proto prosím neroztahujte dírky, pokud si nebudete úplně jisti, že si přejete být vlastníkem tohoto otvoru až do konce života. Ve chvíli, kdy se překoná přirozená pružnost pokožky a tělo musí vytvořit hodně nové tkáně, otvor se již nikdy neuzavře. Samozřejmě existuje možnost roztaženou tkáň chirurgicky odstranit. Otvor sešít a vrátit do původního stavu a nebo vám pomohou plastičtí chirurgové či modifiátoři.

Proces roztahování

Jakmile roztahování překoná určitý bod (obvykle 10mm/ 0ga), nově vzniklá tkáň se výrazně liší od původní. Jestliže se vaše kůže kolem roztahovaného otvoru výrazně ztenčí, je lepší přestat roztahovat. Nejlepším způsobem, jak tuto tkáň zesílit je zmenšit šperk o několik velikostí, počkat pár týdnů a opět začít roztahovat. Opakováním tohoto procesu můžete obvykle výrazně zvýšit tloušťku tkáně. Důležitá je také volba materiálu. Velká část lidí se shodla na tom, že nejlepším materiálem je kvalitní dřevo. Napomáhá zesílit tkáň a také její zdraví. Studia všk obecně více doporušuj rohovinu či titan. Tyto materiály totiž nereagují ve vodě.


Doba hojení

okolo 1 měsíce

Doporučený šperk

roztahovák, plug, tunel, náušnice velkých průměrů

Rizika

Standardně se dá tkáň roztáhnout o 2 cm za rok. Příliš rychlé roztahování může mít za následek trhání kůže, migraci otvoru, či může vést ke zjizvení tkáně, což ztěžuje další roztahování. Příliš rychlé roztahování může vést ke ztrátě citlivosti ve tkáni, což má za následek nedokonalé prokrvování a to způsobuje odumření tkáně, či její výrazné zeslabení. Dalším problémem je vznik tzv. zdvojené kůže za piercingem. Tyto záhyby obvykle vznikají v oblasti ušního boltce a jsou znakem toho, že kůže byla roztáhnuta příliš rychle. Svoji vinu na tom mají i výrobci šperků, zejména tunelů, neboť je vyrábějí užší než bývá roztáhnuté ucho. Někdy se zdvojení můžeme zbavit jednoduše a to okamžitou výměnnou šperku za menší a nechat přebytečnou kůži vstřebat. Vtlačení otoku zpět do otvoru může občas jejich vstřebání urychlit. Další způsob je fyzické odstranění.


Související hesla

- Roztahování uší
- Vyříznutí pomocí skalpelu
- Vyříznutí pomocí puncheru
- Deformace ucha prudkým roztažením