Suspension

Z PainArtWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Suspension neboli zavěšování. Jedná se o pověšení vašeho těla do vzduchu a to visí na hácích, které vám propíchly kůži (pouze kůži!). Prožitek z tohoto zážitku je báječný:) Na jednu stranu musíte překonat sami sebe. Obavy a strach jsou naprosto normální. A na druhou stranu vás čeká nádherné uspokojení a záplava blažených pocitů:) Zavěšování rozšiřuje obzory a získáváte nové poznatky sami o sobě. Je to záležitost spíše psychická než fyzická.

Postup zavěšování na háky

Pro zavěšení se používají háky. Jedná se o zahnutý drát o tlouštce 3, 4, 5mm. Tenčí dráty jsou ještě vybaveny pojistkou proti ohnutí, jinak by mohlo nastat, že hák nápor těla nevydrží, ohne se a vy sletíte na zem. Pak jste připnuti k závěsu, což je dřevená či kovová konstrukce s očky, kde je protažen provaz a na něm karabiny. Háky se připínají právě ke karabinám. Provaz je provlečen očky závěsu, díky tomu dochází k vyrovnání napnuté kůže a vy můžete být rovnoměrně vytaženi do vzduchu. Lano závěsu prochází klatkou, ta zajišťuje stejnoměrné vytažení, což je velmi důležité, pomalé a plynulé vytažení. Teď vše záleží na vás, jak dlouho vydržíte:) Zda se budete houpat, juchat či si to jen v tichosti užívat. Při jakékoliv změně stavu zavěšení ukončete a nechte se spustit na zem. Po vytažení háků se místo ošetří dezinfekcí, v případě nutnosti se protržený otvor sešije, a zalepí. Zvláštní péče není potřeba, možná jen nedoporučujeme koupání v rybníce.

Typy závěsů

Suspension jsou pojmenovány dle rozmístění háků:

Suicide, oběšenec

závěs za záda. 2-4 háky propíchnou horní polovinu zad. Člověk při tomto závěsu vypadá právě jako oběšenec. Patří mezi jednodušší závěsy a každý viselec na něm začínal.


Vertical chest, vertikální hrudník

závěs za hrudník, háky se umisťují vertikálně do horní části hrudníku. Tento závěs je velmi náročný a nevhodný pro začátečníiky. Díky vytahování do vzduchu dochází k napínání kůže a zvedání, dochází k roztažení hrudníku a velmi špatně se vám bude dýchat. Tento závěs bývá často zaměňován s O-kee-pa, což je mandanský rituál, jehož je vertical chest závěs součástí.

Superman

horizontální závěs, kdy ležíte na břiše, po vytažení koukáte dolů.Háky se umisťují do horní a spodní části zad, do stehen a někdy tahé do lýtek. Jedná se o závěs pro začátečníky, velký počet háků totiž rozloží váhu. Někdo tvrdí, že je mnohem klidnější než suicide suspension:) Klidně může být vaší první zkušeností se zavěšováním. Nepříjemné jsou pouze háky do zadní části stehen.

Koma, obrácený superman, hlava nahoru

horizontální závěs, háky se umisťují stejně jako u supermana, jen na druhou část těla. Takže do horní části hrudníku, břicha, stehen u kolen, a někdy i do holeně. Tento závěs nepatří začátečníkům. Nepříjemné je totiž propíchnutí a vytažení za břicho, to je samo o sobě dost citlivé.

Kolena

závěs za kolena, takže po vytažení visíte hlavou dolů, což není úplně nejpříjemnější. Často dochází i k roztržení kůže. Vhodné pro středně pokročilé.

Lokty

zavěsíte se na své lokty, do každého lokte jeden z háků. I zde se jako u kolen trhá kůže a závěs není vhodný pro začátečníky.

Lotos

závěs v jogínské pozici zvané lotus. Vy sedíte na zemi se zkříženýma nohama a postupně jste zvedán ze země. Háky patří do vnitřní strany stehen a holeně a dále do horní části zad. Je to velmi jednoduché. Přidáním háků do nohou zpohodlntíte lotosovou pozici při závěsu.

Resurrection, Torso

člověk je vytažen v jakoby zlomené poloze do vzduchu, kdy nohy směřují dolů a hlava a ramena jsou v záklonu. Je to dáno umístěním háků, ty jsou v dolní části trupu. Pod hrudní kostí, kousek pod nimi a na dolní části břicha. Tento typ závěsu se nazývá torso. Pokud je použit ještě jeden pár háků umístěných nad prsama, tedy v horní části hrudníku, jedná se o resurrection (zmrtvých vstání).

Holeně

do vnější i vnitřní strany holení se umístí hák, celkem se používají 4. Vy visíte rovně hlavou dolu, což není úplně příjemné.

Ass

závěs za zadek. Jeden pár háků vás vynese do vzduchu.

Rizika hrozící u suspension

Vytržení háku

V případě, že:

  • je použito příliš málo háků s ohledem na viselcovu hmotnost
  • jsou háky příliš tenké
  • je „zaseknuto“ příliš málo kůže
  • je kůže příliš měkká (např. na prsou)

může dojít k vytržení háku z místa závěsu. Toto vytržení bývá provázeno (obvykle) nepříjemnými pocity (komu by se taky xakru mohlo líbit když mu někdo vyrve kus kůže). Natrženou kůži je vhodné sešít v co nejkratší době.

Ztráta vědomí při závěsu

Napichování na háky a následný závěs je obvykle provázen úrazovým šokem a v některých případech i ztrátou vědomí. V těchto případech je dobré viselce sundat, položit (opatrně na háky – není nutné je vyndat ale mohou být nepříjemné), postupovat viz ztráta vědomí při piercingu (link) a pokud se dotyčný po probuzení cítí čilý (což nebývá obvyklé), je možné devianta zavěsit znovu (pochopitelně jen pokud si to přeje).

Jiným problémem je možná ztráta vědomí při O-Kee-Pa závěsu, kdy dochází k sevření hrudníku, čímž je omezeno viselcovo dýchání. V tomto případě je třeba viselce okamžitě sundat a poskytnout první pomoc.