BDSM

Z PainArtWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pod zkratkou BDSM nalezneme širokou škálu nestandartních erotických aktivit a vztahových formátů, které jsou založeny na vzájemné dohodě všech zúčastněných. Jedná se o situace, kdy je do sexuálních hrátek zahrnuta například bolest, ponížení, submisivita a dominance a tyto prvky přinášejí všem zúčastněným potěšení. Díky otevřenosti současné společnosti k lidské sexualitě a jinakosti se BDSM stále rozvíjí a v komunitě můžeme potkat jak jedince, kteří si sexuální život občas okoření o kovová pouta a šátek přes oči, tak osoby, kterým se BDSM stalo životním stylem a prostupuje do všech aspektů jejich života. Akronym BDSM vznikl v 90. letech minulého století jako spojení těchto tří zkratek:

BD- Bondáž a disciplína

DS- Dominance a submisivita

SM- Sadismus a masochismus

V průběhu několika desetiletí používání této zkratky došlo k mnoha změnám a v dnešní době BDSM komunita vítá i jedince, kteří do výše zmiňovaných škatulek nepasují, například fanoušky převlékání za zvířata, milovníky latexu nebo kůže, muže převlékající se za ženy a vyznavače dalších praktik, které nezahrnují ani bolest, znehybnění nebo ponížení. Stále častěji se také můžeme setkat s označením "kink", které zahrnuje veškeré aktivity nezapadající do toho, co společnost považuje za běžné a přijatelné normy sexuálního chování.

Rozdělení rolí

Osoby věnující se BDSM se většinou identifikují v některé z následujících charakteristik, přičemž míra ztotožnění s danou rolí se odvíjí od intenzity praktikování těchto aktivit. Některé osoby prožívají pocity spojené s rolemi pouze v průběhu tzv. scene, tedy přímo během erotických BDSM hrátek, ale jiné osoby vnímají charakteristické rysy pro některou z rolí i v každodenním životě. Pokud se tento typ lidí ocitá v partnerském vztahu s člověkem stejně zaměřeným a BDSM proniká i do jejich běžného života, mluvíme o 24/7.

Dominant/Top

Submisiv/Bottom

Switch

Fluctuating/Evolving

Symboly v BDSM

V každé subkultuře se můžeme setkat s používáním symbolů, jejichž význam znají jen zasvěcené osoby a BDSM v tomto směru není výjimkou. Nejčastějšími symboly jsou:

Obojek

Trojná monáda

Vlajky


Praktiky

BDSM praktiky můžeme rozdělit na praktiky fyzické a psychické. U první skupiny zúčastněným přináší potěšení především tělesný prožitek (například bolest), ve druhém případě emoce provázející hrátky (například stud z ponížení, stud ze vzrušení způsobeného ponížením, strach). Dále je můžeme rozdělit podle intenzity na soft play, heavy play a edge play.

U většiny fyzických praktik je potřeba mít k dispozici speciální BDSM pomůcky, u lehčích hrátek si však obvykle partneři vystačí s tím, co mají běžně k dispozici v domácnosti.

Nejčastější BDSM praktiky:

Bondage

Shibari/kinbaku

Corporal Punishment

Spanking

Clinic sex

Fetish

Cock and ball torture

Electro sex

Ponižování

Animal roleplay

Piss & scat

Role play

Breath play

Blood play

Bezpečnost

Při BDSM praktikách je běžné znehybnění jednoho z partnerů a používání pomůcek, které mohou člověka vážně zranit, je proto nezbytně nutné, aby si byli účastníci vědomi rizik, která kink přináší. Je nutná nejen důvěra mezi partnery, ale i otevřená komunikace včetně neverbálních gest, které lze použít v momentě, kdy je jeden z partnerů dočasně zbaven schopnosti mluvit. Partneři si musejí dopředu stanovit hranice, za které nechtějí zajít, oba by měli znát své limity a v případě, že to jeden z nich neodhadne, lze se uchýlit k použití stop. Když mluvíme o bezpečnosti při BDSM, velmi často se setkáme se zkratkami SSC a RACK, které naznačují postoj k rizikům u daného člověka.

Komunita v České Republice

Díky dlouhým létům komunismu byla Česká Republika v porovnání se zbytkem západní Evropy poněkud pozadu, co se vnímání lidské sexuality týče. Do počátku šedesátých let byla v ČR nelegální homosexualita, která byla i po legalizaci mnoho let považována za psychickou chorobu a o dalších aspektech lidské sexuality, jako je například touha někomu ubližovat, vlastnit ho, prožívat bolest nebo ponížení, nemohlo být ani zmínky. Když už se někdo odvážil o odlišných sexuálních preferencích mluvit, bylo to velmi ojedinělé a téměř vždy ve velmi intimním partnerském vztahu, informace tohoto typu zřídka překročily hranice ložnice. Trochu uvolněnější atmosféra nastala v osmdesátých letech, ale přesto se o BDSM (ačkoliv tento pojem ještě nebyl obecně rozšířený, pokud se tyto nestandartní praktiky nějakou zkratkou označovaly, používaly se písmena SM) nemluvilo otevřeně. Lidé se seznamovali velmi obezřetně, často různě šifrovanými inzeráty, a když už se člověk s podobně orientovaným člověkem seznámil, i v případech, že to nevyústilo v partnerství, lidé si tyto vzácné vztahy hýčkali v rovině přátelské. Začaly vznikat první náznaky komunity, i když tehdy se jednalo spíše o hrstku lidí spojených podobnými zájmy, a tito lidé začali organizovat první srazy. Ty byly zcela neveřejné a dostat se na takový sraz nebylo možné jiným způsobem, než se velmi blízce spřátelit s organizátorem nebo pravidelným návštěvníkem této akce. Není se čemu divit, v době komunismu se o sebe báli všichni.

Veselejší časy nastaly po roce 89 a v divokých letech devadesátých začaly vycházet první SM magazíny a časopisy, ve kterých byla kromě povídek a obrázků také možnost inzerce a seznamování. Lidé byli stále velmi obezřetní, ale seznamování bylo snadnější a kromě uzavřených privátních srazů se pomalu začaly objevovat i srazy kecací, kam bylo dovoleno přijít i nováčkům ( samozřejmě za splnění podmínek- dnes se na tyto srazy chodí bez přihlášení, ale tehdy bylo i na obyčejné popovídání u piva potřeba se registrovat a přijít s ručitelem- bez pozvání se tehdy člověk do společnosti podobně laděných lidí nedostal). S rozšířením internetu do běžných domácností začaly vznikat tematicky laděné servery, uživatelé sdíleli povídky, zkušenosti, zakládali diskuzní fóra a chatovací místnosti. BDSM se dostalo také do médií- starší ročníky jistě pamatují legendární díl pořadu Tabu vysílaný na nově vzniklé komerční televizi Nova- veřejně v něm vystoupila Lenka Blažejová, první dáma českých profesionálních domin. Tu stála její odvaha zaměstnání (v době vysílání pracovala ve školství), avšak její krok započal zcela novou éru BDSM v České Republice.

S rostoucím počtem příznivců BDSM se začaly v komunitě objevovat specifické odnože a vznikaly první tematické srazy- setkání fanoušků latexu, příznivců spanku nebo milovníků bondáže, a tento trend v ČR pokračuje dodnes.

Dění v České Republice

Současná společnost je k alternativní sexualitě čím dál otevřenější a tolerantnější a i díky tomu se u nás koná mnoho zajímavých BDSM akcí různých formátů. Příznivci BDSM mohou chodit na setkání, mohou se vzdělávat na workshopech nebo přednáškách, nebo navštěvovat večery s performancemi. V rámci BDSM je i u nás několik subkultur, takže si na své přijdou téměř všichni.

Kluby

Akce

Workshopy

Srazy

Subkultury