Historie Tetování

Z PainArtWiki
(přesměrováno z Tetování)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tetování je nanášení barvy pod kůži. Má velmi hluboké kořeny v dávné minulosti. Používalo se pro rituální účely, jako ochranný magický symbol, vyjadřovalo úspěchy bojovníka či jeho individualitu, sloužilo k identifikaci jedince (náležitost ke kmeni, hierarchie kmene) a až mnohem později získalo čistě ozdobný charakter. Tetování jako symbol pro náboženské skupiny vedlo k jeho zákazu ve starém zákoně. Znovuobjevení přišlo až v 18. století, kdy mořeplavci objevují nové kultury a setkávají se s ,,primitivními,, kmeny. Právě námořníci byly prvními průkopníky tetování. Velký rozmach zaznamenává tetování nejprve v americe, kdy jej používali gangy jako znak komunity. Odtud pramení spojitost tetování a kriminality. V současné době je vše jinak. Je to díky vzniku elektrického strojku, vývojem barev, ale velký podíl přinesla i změna pozice tatére. Již to není člověk bez kousky talentu, ale opravdový umělcem.

Tetování si nyní získává velkou oblibu, jedním z důvodů je komerčnější přístup, neboť kdejaká oblíbená cool hvězda má alespoň malého delfínka na rameni:) A kdo by si nepřál mít stejný symbol jako jako modla. Určitým způsobem je to dobře neboť komerční průmysl sleduje velká spousta lidí a to i starších a tetování se tímto způsobem dostává do podvědomí a není již okrajovou záležitostí, či symbolem vyvrženců:)

Ale vy určitě buďte opatrní při volbě motivu, ne vše co se vám zdá skvělé v 15cti bude taky úžasné ve 30ti.


Čistota ve studiu

Každé profesionální studio musí striktně dodržovat veškerá pravidla čistoty, hygieny a sterility. Fungující studio si opravdu nemůže dovolit něco porušit či opomenout. Dokonce i teď mi občas volají matky a ptají se, zda používáme sterilní jehly:)

Odpověd je ano. Každé studiu podléhá kontrole z hygienické stanice, která sleduje, jaké druhy dezinfekcí používají, zda vědí co mají dělat a dohlíží, zda jsou zachovány pravidla a předpisy. Opravdu si nemůžeme dovolit cokoliv zanedbat, je to nejen špatná vizitka pro nás, ale hlavně bychom mohli něco způsobit vám. Což každé řádné studio chápe a splňuje.

Nejčastější slova, které se ve spojitosti čistota ve studiu vyskytuje jsou jednorázové, čisté, sterilní:)

Co má ve studiu být

Základem je určitě přístroj pro sterilizaci. Nejčastěji se používají sterilizátory parní (pracuje při nižší teplotě do 130), horkovzdušné (dosáhne vyšší teploty až 180) a nebo autokláv, ten funguje na principu horký vzduch a tlak. Na každého zákazníka se vždy použije čistý tetovací strojek a nové vysterilizované součásti strojku. Dle typu sterilizace vkládáme sterilizovatelné části přímo dovnitř( u sterilizátoru), nebo se nejprve zataví do speciálního obalu a poté dají do autoklávu.To co se nemůže sterilizovat se ošetří dezinfekcí.

Čistota při tetování

Nejprve si s tatérem dohodnete motiv, pak se udělá obtisk, viz. postup při tetování. Obtisk můžeme dát na kůži pouze, když ji nejprve očistíme a naneseme obtiskovací tekutinu. Místo musí být nejen čisté, ale i předem oholené. Holíme jednorázovou žiletkou. Ruce tatéra musí být také umyté a chráněny v rukavicích, viz. rukavice.

Pak si jdete sednout do křesla, na židli, položit se na lehátko:) Místo pro vás musí bát také očistěno. Používají se dezinfekce na plochy a předměty. Někdo má obaleno křeslo fólií, to ale slouží pouze k ochraně nábytku, ne vás. Pokud se nahým tělem dotýkéte křesla, má být toto místo zakrytu jednorázovou utěrkou. Mohou být látkové (vypratelné), či podložky jednorázové (pro obě platí stejné pravidlo, VŽDY NOVÁ a ČISTÁ).

Stolek pro tetovací potřeby je také očistěň, na něm jsou vyskládány kalíšky na tetovací barvy (opět platí nový kelímek) a je do něj nalita nová barva. Nikdy není možné kelímky s barvou schovat na příště!! Tatér si obalí dráty vedoucí do elektriky ochrannou fólií, tzv. clipcordem - což je dlouhá úzká fólie. Někteří tatéři mají i chráněny strojky samotné. Strojek se totiž sám o sobě vysterilizovat nedá, takže jej dezinfikujeme, ikdyž se s ním zákazníka nedotýkáme. Nyní jsou k dispozici dezinfekce, které hubí i HIV viry do minuty, takže se pro tyto části používají ony. Části strojku jsou vytaženy ze sterilizátoru či z vyautoklávovaného obalu a strojek je smontován dohromady (grip, špička, jehla). Jehly se používají sterilní jednorázové zabaleny již od výrobce.

Dále je potřeba obalit lahev na čistící tekutinu. Neboť ji můžeme upatkat nejen od barvy, ale i od krve, protože tetované místo otíráme ubrousky, abychom odstranili přebytečnou barvu a zjistili, jak pokračujeme.

Po tetování se místo omyje antibakteriálním mýdlem, namaže a zabalí do fólie. Tato fólie se sundává zhruba po 2 hodinách. Tato fólie chrání tetko před bakteriemi bezprostředně po tetování, tedy během vaší cesty domů. Návod na péči pak naleznete v heslech péče a jak se mám starat o tetování.

Odpad

Studio používá oddělené místo pro kontaminované odpady. Jehly se nemohou vyhazovat do komunálního odpadu, ale sbírají se na specializovaných místech.